Nov 17, 2014 16:05
9 yrs ago
Ukrainian term

Залізообробка

Ukrainian Tech/Engineering Metallurgy / Casting
Поясніть, будь ласка, що таке "залізообробка": це процес добування заліза з руди, чи перетворення залізних болванок на готові речі? Тобто залізообробка є синонімом металургії чи ливарства й ковальства? Мені здавалося, що вірним є другий варіант, але час від часу зустрічаються описи, більше схожі на перший.
Якщо є якась суттєва різниця, то уточню, що йдеться про давні часи, ранній залізний вік.
Цей термін дуже часто зустрічається в матеріалах з історії, і вживається для визначення окремої галузі ремесла. Але в жодному тлумачному словнику я його не знайшла. Будь ласка, якщо можна, дайте посилання на якісь серйозні і вагомі джерела.
Дякую!!

Discussion

Vassyl Trylis Nov 17, 2014:
Не шукайте точності там, де її немає. Це не є термін точних наук, зрештою це взагалі не науковий термін. Коли подібний термін застосовують науковці, то завжди спершу домовляться, що ним означити. Археологи домовились означати ВСЕ, навіть видобуток, а сучасні фахівці... махніть рукою!
_Alena (asker) Nov 17, 2014:
Здається, дійшло:) Автори слово "залізообробка" частенько використовують як синонім, або виплавки заліза, або ковальської чи ливарної справи. Саме тому в одних випадках, коли говорять про залізообробку, згадують горни-домниці та шлаки, а в інших розповідають про способи кування заліза. Не дуже добре для сурйозної літератури, але що маємо.
А щодо металообробки інформації практично нема, просто гра словами. Чи то я кращих словників не знайшла.
_Alena (asker) Nov 17, 2014:
Металургією історики називають процес виплавки заліза з руди, нехай навіть тим примітивним способом, у глиняних горнах. А я повторюю за ними:) І вона не відділялася від ковальства й ливарства дуже невеликий проміжок часу лише у зовсім відсталих народів, а в більшості все ж вони існували окремо.
Ну добре, нехай так, тільки чому вони тоді називають залізообробку ремеслом навіть у найрозвиненіших народів, де вже давно металургія, ливарство й ковальство були окремими ремеслами?
Ось в "Археології України": Черняхівські племена добре знали різноманітні ремесла: залізообробне, гончарське, ювелірне, склоробне, будівельне, бондарське, тощо.
Не хотіли перелічувати всі, написали б у множині: залізообробні, і ніяких питань не виникло б, ясно, що йдеться про усі три види діяльності.
Просто неуважність істориків і нехтування лінгвістичними нормами?
Vassyl Trylis Nov 17, 2014:
Не все. Сучасний термін - металообробка (див. тлумачні словники) - означає далеко не все, але чіткої границі немає. Це саме стосується й залізообробки. І це доведеться прийняти, бо значення цього терміну залежить від контексту й настрою автора.

Але "залізообробка" в сучасному сенсі практично не вживається. Отже, йдеться про початки залізного віку. І от там археологія використовує цей термін як УСЕ. Або майже все. Теж особливої чіткості немає, але оскільки металургія не була розвинена й уся технологія зосереджувалась у одних і тих самих майстрів, то й термін стосувався всього, що вони робили з залізом, точніше з рудою. Від видобутку й до кіммерійських клинків.
_Alena (asker) Nov 17, 2014:
Тобто залізообробка має включати усе: видобування залізної руди, металургію (виплавку заліза), та виготовлення готових речей шляхом відливання у формах чи кування?
В мене теж був такий варіант, але хотілося знати напевно. Це слово часто вживається лише як синонім процесу отримання готових виробів, тобто ливарства чи ковальства.

Responses

45 mins
Selected

= Обробка заліза

Див. у Вікіпедії "Початки_металургії_заліза" http://uk.wikipedia.org/wiki/Початки_металургії_заліза

Там є таке:

Давні греки достатньо швидко зрозуміли вигоди й перспективи нового металу, особливо для масового виготовлення сільськогосподарських знарядь. Залізообробка, виготовлення залізних виробів досягли тут значного розвою, хоча безпосередньо виробництво „доброго заліза” довгий час не мало успіху і Еллада імпортувала його з Кавказу, а також від більш досвідчених у металургії кіммерійських, скіфських і кельтських племен. Завдяки витворам мистецтва, що фіксували ковальську майстерність (рис.), літературним описам (Гомер, наприклад, згадує залізо в „Іліаді” та „Одіссеї” сорок вісім разів), релігійній міфології (культ бога-коваля Гефеста, рис...), натурфілософським працям Давня Греція залишилась в історичній пам’яті як потужний центр продукування й розповсюдження залізних виробів. Поруч з традиційною назвою метеоритного й звичайного заліза „зідейрос” (зоряний, тобто з зірок) греки уживали для визначення якісного металу назву „адамас” („непереможний”), що відображало неперевершені якості сталі. Пізніше ця назва перейшла до алмаза.
Важливу роль у розвитку металургії заліза й виробництві залізних знарядь грало Північне Причорномор’я. Провідниками культурного прогресу у Східній Європі ХI – VII ст. до Р.Х. були кіммерійці, які кочували від Кавказу до Фракії (в основному степами Південної України) й вели достатньо войовничий спосіб життя, що вимагало ефективної зброї. Контакти з античним світом (описані Гомером в „Одіссеї” та Геродотом в „Історії”), військові вторгнення на Кавказ (зокрема в Колхіду) та в Малу Азію дозволили кіммерійцям не тільки оволодіти відомими технологіями обробки заліза, але й довести свою сталеву зброю до справжньої досконалості. Найбільшу славу здобули кіммерійські мечі, напрочуд вдалі за формою і розмірами (довжина клинка трохи перебільшувала 1 м). Вважають, що вони першими перевершили кращі зразки бронзової зброї. Це свідчить, що кіммерійські зброярі освоїли технології цементації, ковальського зварювання й інші, відомі лише їм, секрети якісної обробки заліза.

З чого мені видається очевидним, що 1) "залізообробка" = "обробка заліза";
2) до цього поняття входять усі операції, що змінюють стан заліза - сьогодні це ковальські, слюсарні та токарні роботи, а то ще є хімічна обробка та безліч інших; а коли йдеться про давнину, то сюди відносять і ливарство, і навіть саме добування (так уже склалася археологічна термінологія).
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Дякую! Збили мене з толку цим "ремеслом"... Наче ремесло може майже як матрьошка, береш одне, а в ньому ще купа інших...:) Доведеться тепер робити багацько виправлень. Але добре, що вчасно помітила!"
16 mins

техніка видобування й обробки заліза

Ви маєте рацію, це другий варіант. Якщо брати за першоджерело Українську Радянську Енциклопедію, де статті, як на мене, прискіпливо редагувалися, то у ній можна знайти саме це тлумаченя:

http://leksika.com.ua/15200228/ure/zalizniy_vik
...Залишки сиродутних горен знайдено на Більському городищі, Шарпівському городищі, Люботинському городищі, Ба-сівському городищі та ін. У степовій Скіфії, де жили переважно кочовики-скотарі, важливим центром залізообробки з 4 ст. до н. е. стало Кам'янське городище. На тер. Сх. Європи ранній 3. в. звичайно датують періодом до 4 ст. н. е. Дальший розвиток техніки видобування й обробки заліза відбувався за раннього середньовіччя, зокрема в утвореній слов. племенами в кін. 1-го тис. давньоруській д-ві - Київській Русі. Іл. с. 182.
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search